1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od dape »

Dobrý den, chci se zeptat, je rozdíl,když připravuji v pákovém pressu 1 porci kávy - mám ji připravovat v držáku (filtru) pro 1 porci a nebo pro 2 porce? Je v tom rozdíl? Většinou doma děláme 2 porce, když chci jednu, mám filtr pro 2 vytáhnout a dát pro jednoho a nebo je to jedno? Nkde jsem slyšel, že jedno to není, že údajně když se dělá 1 porce, tak to málo natlakuje ve větším filtru. Je tomu tak? Máte někdo zkušenost?
Díky moc za radu.
Dape.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od zunicka »

No ja keď si robím kávu len pre seba, vymením misku za jednoporciovú, ktorá je na to určená (8-9g kávy). Výsledok je 25ml kávy.
Dá sa robiť jedna káva aj z dvojporciovej misky (18-19g kávy), ale to ti natečie do šálky dvojité espresso -doppio(2x25ml).
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od dape »

no, já měl na mysli ve dvojité misce (na 2x7g kávy) připravit 1 porci t.j. 1x7g kávy. Je to správně natlakované a nebo je nutné vyměnit sítko za menší, tedy na 1 porci?
Dík.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od Redmann »

Vymeniť. Preto tam sú dve sítka.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od zunicka »

Uf, tak do dvojmisky dať len 7g,to musí byť zvláštny výsledok...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od dape »

jo? Proc zajimavy vysledek? Do dvojmisky 1 kopecek kavy, t.j. 7g, do jednoho hrnku. Klasické presso, pena OK, chutove dobre. Nechtelo se mi to nikdy prendavat, je fakt, ze vetsinou delame 2 (nebo resp. sudy pocet), ale i obcas jeden, Tak jak tedy vidim, je asi lepsi, vymenit sitko. Sice mne neni uplne jasne proc. Prece kompresor vyvine tlak 15 bar a tim protlaci vodu pres kavu a sitko. To, ze nad kavou je vice vody, nevadi, ta prece funguje jako pist, nebo se pletu? Rad se necham poucit. Co se tyce kavy, tak mne zcela idealne chutna Davidoff 57. Je to takovy ideal.
Dik.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od mill »

Prosím, zkuste si trošku pročíst fórum a najít si, jak má vypadat správné espresso, jak se mají plnit misky a všechny další základy, které musíte znát proto, aby Vám z kávovaru teklo espresso. Jak to vypadá,tak Vaše otázka pramení z nepochopení základních principů výroby espressa. Což Vám samozřejmě nevyčítám. O výše uvedeném je tady napsáno opravdu hodně, někdy si sedněte k PC a projděte si to, najdete tam odpovědi na Vaše otázky a jsem přesvědčený, že Vám hodně pomohou a osvětlí. Vysvětlení toho, na co se ptáte, by bylo od základů na celou stránku. Přeji krásnou kávu.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od dape »

... abych řekl pravdu, přečetl jsem již pár příspěvků, nicméně jsem se nedočetl nikde rozdíl v kvalitě připraveného 1 porce kávy (mleté) na 1 porci v hrníčku v sítku pro 1 porci a pro 2 porce. Jaký je mezi tím chuťový a vzhledový rozdíl? Pokud tedy je, tak mi to určitě někdo napíše. Vzhledový nevidím žádný, u obou je stejná hustá pěna. To, že je tam distance mezi kávou a sprchou, čemu to vadí? Když tam nateče voda pod tlakem, tak se pod stejným tlakem cedí přes kafe dolů. Rád bych tomu rozuměl a určitě věřím, že se najde někdo, kdo mi to na 3 řádkách vysvětlí.
Jinak si myslím, že presso dělat umím, návštěvy ocení. Vystřídal jsem několik druhů a vždy mám dobrý výsledek, chuťově vyvážená káva s hustou pěnou, která zůstává i na krajích hrnka po vypití. Kávu jsem zkoušel jak robustu tak i arabiku, různé druhy. Nikdy nebyla hořká, nikdy kyselá, vždy taková, jak by měla být. Jindy je slabší, jidny hodně silná, aromatická, to je dle typu kávy. Ale nenašel jsem viditelnou zákonitost mezi tím, zda nasypu 1 kopeček na 1 porci do misky pro 1 nebo pro 2. :-)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od Redmann »

Rovnaký kávovar ako máte som mal aj ja, tak mi verte, že viem čo píšem. Káva mi z Krupsu chutila, ale je ozaj iná, ako dosiahete z dobrého kávovaru bez napeňovacieho sitka. Iná chuťou, iná intenzitou, iná konzistenciou. Tiež som bol s ňou spokojný, kým som neochutnal kávu z lepšej mašinky bez napeňovacieho zázraku.
Penu máte "dobrú" práve vďaka napeňovaciemu sitku, ale nie je to crema. Je to pena, vytvorená sitkom.
Správne espresso má byť vytvorené priamym tlakom vody zo sprchy na kávu, čiže bez vodného stĺpca. Puk po extrakcii má byť suchý, žiadne blato. Preto máte v balení misku pre 1 a 2 porcie. To nemáte ako bonus. ;-) Preto sa aj mokka, aj french press nádoby vyrábajú špeciálne pre rozličný počet porcií.
Obávam sa, že nikto tu nenapíše chuťový rozdiel medzi takto pripravenými kávami, pretože ste tu prvý, kto tu niečo také robí. :-)

A už mi len zostáva odporučiť to, čo už písal Mill. Spravte si kávu a začítajte sa. Objavíte tu toho veľa.
Naposledy upravil(a) Redmann dne pát 16. dub 2010 10:52:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od hedonista »

Pokud Vám a návštěvám takové kafe chutná, tak to dál neřešte...
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od dape »

To REDMAN: aha, dík za vysvětlení. Začínám tomu rozumět. Sice nevím rozdíl mezi různými sítky (napěňovací vs ???), ale to si někde přečtu. Co se týče toho puku, tak, pokud dělám současně 2 porce kávy, tak je vždy suchý, pokud použiji hrubě mletou kávu označenou v sáčku jako espresso (např. segafredo, ...) Ta mi ale nechutná. Pokud použiji jinou, která mi chutná, asi nejvíc, je Davidoff57. Je to hodně jemně mletá arabica, ale puk není suchý. Po vyjmutí je na něm cca 2 mm voda. Suchý puk mám jen u hruběji mleté kávy. Dělám někde chybu? Množství porce řídím naběračkou k tomu, vždy zarovnané stejné množství, stejně udusané. Díky ještě jednou.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od Redmann »

A to sú presne informácie, ktoré nájdete v témach. Tu by sme to všetko znovu len opakovali.
Skúste začať napr. tu
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=92&t=166
alebo tu
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewforum.php?f=74
A veľa vecí sa vám objasní...

Odmerka nie je dôležitá, sitko treba naplniť "správne", potom nebude ani 2 mm vody. Aj o tom sa tam dočítate... :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: 1 porce kávy - do jakého filtru pro 1 nebo 2??

Příspěvek od primacafe »

To co popsal Redmann, je velice pěkně názorně zpracované ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“