jak mlet pro Gaggia Baby Twin

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

jak mlet pro Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

Dobrý den. Mám k Vám 2 dotazy:
1.
Tak jsem koupil misku 14g na Gagii (nepřetlakovou). Jelikož ještě nemám mlýnek, tak si nechal pomlít kávu přímo na presso. Chci se zeptat, přestože pomletá káva byla trochu hrubší než bych očekával (alespoň se uvádí, že na presso by měla být něco jako je polohrubá až hrubá mouka) tak já to měl trochu hrubší (jako sůl??). Tam, kd emi to mleli řekli, že si to do profi kávovarů melou přesně takhle. Tak já naplnil 14g,upěchoval jako blázen (určitě více než 20kg), tak tak dotáhl (vše bylo nahřáté).Pustil. Teklo to hodně rychle, za asi 25sek. cca 45 ml. To, že tam byla slabá pěna je asi tím, že to mohlo být špatnou kávou (70:30), starou kávou, .. To neřeším (teď), ale teklo to moc rychle. Jak to melete? Na polohrubou mouku? Vím, že mi zase někdo napíše, že je zde vlákno káva a mletí, ale to jsem pročetl a prosím o radu a ne o ukamenování :-)

2.
Již se to zde trochu psalo, ale jen abych tomu rozuměl. U přetlakové misky to vždy potečně stejně rychle témeř bez ohledu na množství kávy, hrubost mletí, sílu upěchování? Je ta rychlost jen daná tlakem a otvorem v tlakovém sítku?

Díky moc.
Jinak dobrý, diametrálně lepší než Krups. Takže všem děkuji za to, že dobře poradili.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od ondrada »

Tak v první řadě bych toto už v zárodku navrhoval přesunout jinam, protože to nemá s kávovarem nic společnýho.

V druhý řadě - pokud byste četl zdejší témata o mletí kávy, měl byste dojít k závěru, že se ptáte na nesmysl. Nejde kávu namlet "na mouku", "na cukr" nebo "na sůl", respektive jde, ale k ničemu to není. Stejnětak byste se měl dočíst, že každá káva se na extrakci 25/25 mele jinak, a to i diametrálně jinak, a to podle kávy jako takové, jejího stáří, stavu, misky kávovaru (single většinou vyžaduje jiný mletí než double a závisí taky na množství kávy které se dá v konkrétním kávovaru do misky nacpat) a částečně i počasí (vlhkost někdy dokáže neuvěřitelný věci). Třeba teď naposled jsem nasypal do mlýnku PrimaCafe Bolivii Primeiro a musel jsem s mletím o 7 stupňů mlýnku níž. Stejnětak byste jistě zjistil, že jedinej způsob jak si nechat namlet kávu, je pokus-omyl. To znamená nechat si namlet, dát do kávovaru a podle toho jak teče si namlet další kávu, tu samou, stejně praženou a stejně starou, jemněji nebo hruběji. A to ještě v malým množství, protože vlastnosti mleté kávy se časem mění a za dva týdny prostě poteče jinak, trochu vyschne a podobně. Jiná cesta není. A dočetl byste se i to, že "naplnit 14 gramů" je blbost, a že je potřeba misku prostě "naplnit" (tj. do plna, tak jak je třeba pro kávovar). Pokud jste k takovým závěrům nedošel, jeden z nás špatně četl ;-)

A ve třetí řadě - u přetlakový misky to rozhodně nepoteče pořád stejně rychle, přetlaková miska má prostě jiný vlastnosti, ale lavóro umí vyrobit taky za chvilku. Jen taková miska vytvoří pěnu do koupele, nejspíš posune chuť výsledný kávy a je potřeba do ní mlet obecně hruběji, protože navíc krom kávy klade vodě nějaký odpor (větší než u klasické misky) ještě miska. Díky tomu, že miska sama o sobě klade vodě nějaký odpor, odpouští nějaké chyby v mletí/tampování/dávkování/distribuci kávy, poskytuje větší tolerance v těchto směrech než klasická miska.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

1. nepsal jsem, že jsem naplnil 14g, ale že jsem plnil 14g misku (tedy double) a to je rozdíl,stačí taky číst, ne? Tím jsme chtěl říci, že se jednalo o plnění velké misky.
2. Také jsme psal, že to bylo naplněné "na doraz", že jsem to stěží utáhl.
3.To, že záleží na vlhkosti, typu kávy, stáří, ..., je mi zcela jasné. Ale jde mi spíše obecně o to, zda ta hrubost (samozřejmě že se to liší) je jako polohrubá mouka? Alespoň i takhle to prezentuje ve své knížce Petra Veselá (ta tomu snad rozumí). Přesto jsem to dostal pomleté výrazně hruběji tak, že na prohmat byla zrníčka zcela znatelná, s polohrubou moukou to nebylo nic společného. Myslel jsem si, že obecně lze říci, že to má být jako polohrubá mouka +- podle dalších věcí, ale ne třeba jako už jemný písek (nebo až i tak se to může podle dalších parametrů změnit?)
4. Omlouvám se, že jsem to napsal sem.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od ondrada »

ad 1., 2. - to jen pro úplnost, k tomu "já naplnil 14g,upěchoval jako blázen", aby nedošlo k omylu

ad 3. - takhle to srovnávat fakt moc nejde. Jestli nateklo 45ml za 25 sekund z double misky, tak je káva snad namletá správně, ne? Když, jak jsem psal, se na mlýnku pohybuju v rozmezí deseti stupňů tak mám taky jednou prach a jednou krupici. Jde o to jak to teče, né jak káva vypadá. Věřte tomu, že Petra Veselá rozhodně nemele "na polohrubou mouku". To jsou takové "hrubě orientační poučky pro začátečníky", kteří zrovna dostali do ruky kávovar a viděli doteď akorát lavóro v hospodě, aby vědeli jak má plusmínus taková káva namletá na espresso vypadat. Že to nemá být ani prach, ani krystaly :)

ad 4. - Primacafe to určitě přesune, to bylo spíš pro něj :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

AD1,2. Já myslel, že z kontextu je jasné, že se jedná o plnění nadoraz 14g misky. Ale ok.
ad další. Jasně, už mi je to jasnější. Netušil jsem, že tam mohou být AŤ TAK velké rozdíly v mletí, myslel jsem si, že se pohybuji pořád tak nějak plus mínus, ale že to může být jak prach až krupice, to jsem netušil.

Špatně jsem se vyjádřil, měl jsem na mysli 25 sekund 45 ml do každého šálku z double misky, tedy vlastně jakoby nateklo 2x45ml=90 ml místo 2x25=50ml.

Jinak, jsem v tom úplný začátečník, který se s tím teprve seznamuje. Proto omluvte, prosím, nějaké dotazy, které jsou "starým vlkům" zcela jasné.

Mám ještě dotaz: Když máte mlýnek a melete si vždy čerstvé kafe těsně před přípravou a hrubost (jemnost) mnetí je ovlivněna tolika parametry, lze říci, že jakžtakž vždy trefíte hrubost mletí a nebo se stává (jak často) že prostě ta první dávka není ono?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od ondrada »

No prach až krupice je přecijen poněkud přehnaný :) Ale "polohrubá mouka" je zas moc malý rozmezí :) Ale hlavně nemá smysl to řešit, hlavní je by to teklo a pokud nateklo 90ml místo 50-60, jste blízko správnýmu mletí.

A když se nasype do mlýnku nový kafe, často se první, druhý, třetí nepovede. Když se dělají dvě, tři, čtyři kafe denně, mletí se dolaďuje průběžně (já se většinou posunu o nula až dva stupně, než spotřebuju půl kila čerstvý kávy - což jsou tak dva týdny). Není to zas tak že by se mlýnek musel štelovat dvakrát denně, když se dělá jen espresso ze stejný misky.


Jinak začátečník byl každý z nás, to je v pořádku. Jen to chce systematicky číst, když je něco akutního tak hledat, a ptát se až když nenajdu odpověď. Když odpověď najdu, ale je na mě moc složitá, nemá moc smysl se ptát znovu, je potřeba ji pochopit. Protože dotaz vede většinou akorát k zopakování té složité odpovědi, v průběhu čehož tazatel zjistí ostatní principy nutné pro její pochopení :) Prostě jde o to neschovávat se za ztracenýho začátečníka, protože jednak je tu informací hromada (i pro začátečníky) a jednak není možný psát všechno každýmu začátečníkovi pořád dokola. Pak jsou dlouhodobí návštěvníci akorát namíchnutí a nevrlí, protože je to nebaví, pořád dokola běhat kolem lenochů, a spousta z nich radši psát přestane (takže tito "lenoši" jsou vlastně sami proti sobě, protože za chvíli jim nebude mít kdo odpovídat). A začátečník je taky namíchnutej, že co je to tu za bandu arogantních debilů, který mi neodpoví když se ptám - však od toho tu přece sou, tak co si to dovolujou neodpovědět mi když chci radu, ne? A chtějí po mě abych si snad něco přečet, když já chci jen tu jednu jednoduchou univerzální radu (jak udělat kafe, jakej koupit kávovar, kterej levnej kvalitní, ...) a nehodlám pochopit že taková neexistuje, chci být machr ale nechci se s tím zabývat dýl než 10 minut :) Bohužel takových se tu objevuje čím dál víc (toto NENÍ mířeno proti Vám, aby bylo jasno) - a pak to vypadá jak to vypadá...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: jak mlet pro Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

Jo!!!!!! :-)
Tak jsem nechal pomlet kavu (100%arabica, i když jsem chtěl 80:20, ale nebyla). Mletí bylo nepatrně jemnější než jsem měl předtím z kávy typu Tchibo (mleté údajně na espresso stupněm 4). Vím, že tato informace je nicneříkající, ale uvádím to jen pro úplnost.
Tchibo profičel na dvojmisce za 24sekund napustilo 2x45ml celkem bez pěny. Jen jakýsi povlak.
Zatímco toto nové, pražené 30.10.2012, pomleté nepatrně jemněji, trochu hruběji než "polohrubá mouka" :-) tak po sprchnutí hlavy, nahřátí šálků a páky, průměrném upěchování začal koncert: 30 sekund, 2x35 ml (dvojmiska), pěna sametový oříšek, jemná bez bublin, takový pevný "škraloup".
Tak jsem z toho tak nadšený, že to vlastně i půjde.
JE to přesně tak, jak se píše. Aby bylo 25ml/25sekund, musí být správné mletí a upěchování, aby byla pěna, musí být čerstvě pražená (ne moc tedy stará) a dobře namletá A PAK TO JDE!!!

Porovnával jsem chuť stejné kávy z přetlakové misky a z klasické. Je v tom obrovský rozdíl. Z přetlakové misky je káva dobrá, ale není tam to "tělo". U klasické se objeví ještě další chutě a je silnější. Přirovnal bych to (já osobně) k českému červenému víno a k (např. jihoamerickému).

Takže resume: přesvědčit manželku a koupit mlýnek. Obávám se, aby neřekla, že ji to z přetlakové taky chutná, není tak náročná. :-)
Zvažuji (i po přečtení diskuse) mlýnek GRAEF CM80, mele přímo do páky (nechci jen do dózy), myslím, že je celkem OK a i za rozumný peníze. Snad tomu tak i je.
Nadšení zatím "nezná mezí"!
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: jak mlet pro Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Redmann »

Haleluja. :)
Zamčeno

Zpět na „k přípravě kávy“