mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od pipis »

Zajímalo by mě, jak funguje mlýnek s dávkovačem? Jde mi o to, jestli dokáže spolehlivě nahradit
přesnou váhu. Jestli jsem to pochopil, mají tyto mlýnky jen časovač, kde si nastavím dobu, po
které přestane mlýnek mlít. Ale jak je to pak přesné, když budu chtít např. 9gr? A co když změním
hrubost mletí, to pak zas budu muset jinak nastavit časovač?

Omlouvám se za laický dotaz. Vážení mě docela otravuje, navíc moje váha je dost nepřesná a tak
zatím honím trochu neúspěšně dávkování do PF. Tak mě napadlo, pokud existují mlýnky, které umí
přesně odměřit dávku v gr automaticky i po změně hrubosti, že bych si možná časem udělal radost.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od David »

Já bych se tím až zase tak moc přesně neřídil. Rozhoduje obsah kávy v páce, gram sem, gram tam.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od pipis »

Káva už leze výborná, ale puk mám vodnatý. I tak by mě zajímalo, jak tyto mlýnky fungují,
určitě by se dalo občas trefit na nějakou dobrou koupi v bazaru, tedy pokud to dokáže odměřovat
přesnou dávku i po změně hrubosti mletí.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od David »

Dávkovač jako gaggia MDF? To jsou prostě komůrky jako na revolveru, které se naplní a páčkou se přesouvají nad výsypný otvor. Je li bahnitý puk a není-li na něm obtištěný šroub sprchy - je málo kávy. Orientuj se podle množství káva namleté v páce.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od pipis »

Díky ale tohle chápu, nemyslel jsem klasiku s dozérem, ale s nějakým časovým nebo digitálním dávkovačem :)
Nic kupovat nebudu, ale zajímá mě, jak to funguje a jestli přesně. Konkrétně třeba mlýnek jako Macap M4D.
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od ondro »

Ideš na to moc sofistikovane.
Tiež som nad tým uvažoval, akým časovačom dovýbavím môj mlynček rancilo aby mi to presne mlelo, ale už z toho nerobím takú vedu.
Stačí podľa mňa úplne nejaké analógové alebo digitálne nastavenie. Myslím si že žiadny, ani sebelepší mlyn nebere pri mletí do úvahy: druh kávy, vlhkosť, atď, resp. že žiadny nemele na ´cieľovú váhu´ napr. 9gr., ale na čas napr. xx sec. (možno sa mýlim, ale to je potom rolls royce mlyn v úpne inej cen.kategórii ako macap)
A teda vždy je nutná nejaká tá korekcia od užívateľa, ale povedzme si keby aj, koho by to bavilo piť stále ten samý shot ako cez kopírák :roll: ???
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od primacafe »

Jak už zde padlo, nemá cenu se tím tak zabývat, není to opodstatněné a nemá to žádný praktický důvod. Půl gramu kávy je docela dost a když se ví jak na to tak je úplně jedno jestli je v páce o toho půl gramu kávy víc nebo míň. Potom bychom se mohli šťourat i v jakém stavu je těsnění v hlavě a každých 14dní ho měnit, protože je vymačkanější než to nové. Taky by bylo dobrý pořídit si páku s momentem utažení a ještě by se dalo vymyslet plno dalších nesmyslů.
Ten kdo v tom nehledá takovou vědu a je mu jasné v čem je podstata přípravy dobrého espressa, tak to zvládne bez problémů i se zavázanýma očima.

K tomu mlýnku s odměřováním mletí. U kávovarů automatů (třeba Saeco) se počítají otáčky motoru. Proto aby mlýnek dávkoval stále přesné množství, je potřeba aby bylo stále stejné množství zrnkové kávy v zásobníku.
Klasické objemové odměřování kávy, je v praxi dostačující a použitelné.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od hnup »

Ten "digitálny" Macap má časovač. Či to funguje v rozumnej tolerancii, netuším. Možno by vedel povedať 2czech, aké má skúsenosti s týmto Macapom alebo Variom.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od pipis »

Po měsíci každodenní přípravy kávy musím uznat, že jsem se fakticky zabýval hloupostmi :lol:
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od 2-czech »

Já bych digitální časovače nezatracoval, určitě totiž mají smůj smysl. Neříkám, že zrovna pro domácího uživatele, který má čas si s tím hrát, ale pro trošku větší kavárnu, která potřebuje být konzistentní ...

Ono totiž gram sem, gram tam u single espressa z "italských" 7 gramů je cca 15% odchylka a to už je poměrně dost! Mám možnost porovnávat Macapy, Mahlkoenigy a teď už i Anfimy a tyto mlýnky dokážou namlít kafe na přesnost cca 0,5 g ... Anfim možná ještě trochu přesněji.

Jasně, každý pořádný barista by tohle měl mít v ruce, ale pokud chce dózovat 7 nebo 14 gramů do standardních košíků, tak to jednoduše nejde. Kávu nelze prstem distribuovat a být tak konzistentní (příliš málo kávy).

IMHO je přesné vážení kávy před a po přípravě espressa + vizuální kontrola extrakce (namísto hlídání času) tím základním ukazatelem správné přípravy.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek s dávkovačem - jak funguje?

Příspěvek od pedro13 »

Mlýnky s doserem by se měly pro používání v kavárnách zakázat nějakým zákonem,tedy přinejmenším v Česku,pak by totiž nemohl barista namlít jednou za týden plný doser,aby ho to pak během šichty nezdržovalo :x :cry:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k mlýnku“