Lelit PL41 alebo PL81

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od lubost »

Zdravim, planujem rozsirit rady majitelov tohto pristroja, mam nastudovane co sa nastudovat dalo, zatial pouzivam DeLonghi EC850M a mlyncek Krups GVX242... lezie mi z toho pitelny napoj, kedze iny nepoznam a ani v mnohych restauraciach nedostanem to, co si urobim na tomto doma. Kava samozrejme cerstva z praziarne... ale k veci.
Zvazujem pristroj s PIDom, ale. Model 41TEM sa pohybuje na cene cca 480 €, ale verzia 41PLUST uz vyskoci na 610 €. Rozdiel je hlavne v hlave/pake (57/58 mm) a tiez vo velkosti bojlera (250/300), mozno este nejake drobnosti. Ked uz by som bol na cene vyse 600 € (ze 58 mm paka, 300 ml bojler, PID), tak predajca mi poslal ceny a za 643 € mi uz nuka verziu Grace PL81T, co je uz asi vyssi level, ale opat sa vraciam na 57 mm paku a 250 ml bojler. Je mi jasne, ze budem musiet riesit aj mlyncek, aj ked ten povodny pri najjemnejsom mleti doda naozaj pomaly muku a sucasny kavovar to nepretlaci (mam aj nepretlakove sitka), ale uz tu ktosi spominal aj tento model a kupil "normalny".
Poprosim teda nazor, ci nizsi model, ale 58 mm, alebo kustik drahsi a 57 mm. Viem, ze ponuka sitka/misky je obmedzenejsia pre 57 mm, ale asi dostupna... len povodny rozpocet bol do 400 € a teraz sa ta inflacna spirala strasne roztocila :-D
Vdaka za rady, nazory... ak sa da, surne, lebo uz ma palia prsty na objednavke :tany:
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od j.bill »

Já bych z těch dvou zvolil PL41PLUST pro větší bojler a standardní rozměr misek. Myslím, že je dokonce o 2,5 kg těžší, což nebude tím o 50ml větším bojlerem. Asi se u modelu Grace zase někde ušetřilo. ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od Endynko »

Mám 41TEM cca pol roka, zatiaľ spokojnosť. Keby som si mal ale teraz vyberať, určite by som išiel do modelu s 58 mm už len kvôli naozaj obmedzenej ponuke príslušenstva pre 57 mm u nás. Ale mimo tento "nedostatok" kávovar slúži k mojej spokojnosti.
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od lubost »

A este jedna otazka, v podstate pre vsetkych majitelov kavovarov.
PID
S prvym som sa stretol pri Silvii a zasol som, co vsetko sa da nastavit (iba na internete, nie osobne). A tak som pri vybere kavovaru stale hladal aj tie, kde uz ten PID bol. Ten spominany vsak je cenovo pre mna uz dost vysoko a pri tejto cene asi uz radsej HX pristroj... ale to by sme zase odisli inde...
Chcem teda vediet este vas nazor - ti, ktori PID nemate, ci by ste teraz do toho isli a ti, ktori ho mate, ale v podsate ten jednoduchy, ako ma napr. PL041TEM, ci PLUST, kde sa vlastne da nastavit iba teplota a nic viac... stalo to za tie peniaze navyse? Ci po par nastaveniach aj tak ste sa vratili k default teplote od vyrobcu a teraz uz to je stale takto a viac teplotu nemenite...?
(ze co usetrim za tento PID, tak pridam na mlynceku?)
Vdaka,
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
777mimo
Příspěvky: 19
Registrován: pon 02. úno 2015 9:16:05
bydliště: Trenčín SK
kávovar: Rocket Giotto type V
mlýnek: Eureka Zenith 65 E HS

Re: Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od 777mimo »

Treba si uvedomiť ešte jednu vec, a mám pocit že sa to tu opakuje. PID neni len o tom že si nastavím teplotu akú chcem. Je to hlavne o tom že sa mi nastavená teplota udržiava plus minus 1-2 stupne. Kdežto pri klasickom termostate sa ti boiler zohreje, termostat vypne dajme tomu pri 90 stupňoch ale teplota ešte rastie na 100 stupňov. Po určitom čase sa začne ochladzovať a klesne až na 80 stupňov a až potom začne opäť nahrievať. Teda s PIDom mám väčšiu teplotnú stabilitu a viem kde sa nachádzam s teplotou a nemusím robiť temperature surfing a podobne opičky.
Důfam že som to napísal zrozumitelne.
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od lubost »

Pre mna urcite, vrela vdaka, toto mi doteraz nejako unikalo...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Lelit PL41 alebo PL81

Příspěvek od j.bill »

To se týká malých jednobojlerů a ani tam to není tak jednoduché. Musí se také počítat s akumulací a teplotním profilem celé soustavy včetně hlavy a difuzoru, teplotní setrvačností, vrstvením a mícháním různě teplé vody v bojleru, rychlostí po sobě dělaných extrakcí atd... Ale je určitě velkým přínosem. Naproti tomu je třeba u kategorie "HX" vcelku zbytečný.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“