Kávový workshop?

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zuzalei
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. lis 2017 13:50:45
bydliště: Praha
kávovar: Ariete Retro
mlýnek: Porlex Mini

Kávový workshop?

Příspěvek od Zuzalei »

Dobrý den,

začnu od konce - napadlo mě, jestli by nestálo za to uspořádat někdy někde nějak jakýsi kávový workshop, kam by si třeba každý přivezl svůj kávovar a své vybavení a předvedl, jak si doma připravuje espresso. Anebo přivezl tamper, jaký má doma - aby ostatní viděli a mohli si vyzkoušet, jaký je rozdíl ve kvalitě espressa, když použijeme plastový, kovový, dřevěný a já nevím ještě jaký. Anebo jaký je rozdíl v pomletí kávy manuálním mlýnkem, levným elektrickým a tím kvalitním elektrickým s keramickými kameny. Anebo jaký je chuťový a vizuální rozdíl mezi starou a čerstvou kávou ... respektive co už vlastně je stará káva a co ještě je čerstvá káva a jak ji skladovat, aby nám co nejdéle vydržela než ji s chutí vypijeme..



.. a co mě na tuto myšlenku přivedlo.. mám doma pravděpodobně dosluhující Ariete/Singer/DeLonghi Retro mašinku, s přetlakovou miskou, ta se nám po letech ucpala a my jí "pomohli" zvětšením výpustního otvoru na 2mm.. a teď jsme nešťastnými majiteli mašinky, která nám vydává teplou hnědou vodu vonící po kávě, ale chuť..tu snad ani popisovat nemusím..

..při výběru jsem došla přes "levné" kávovary k základnímu modelu Lelit (jsem přes 6 let na rodičovské se třemi holčičkami, takže hledám co nejekonomičtější možné řešení, i tak se kávovar pravděpodobně stane jedním z nejdražších našich spotřebičů, ale chci něco, co se ideálně nerozbije a pokud, tak se snadno spraví), ale zdá se, že tím to jen začíná... prý když chci mašinku "na doživotí", tak si mám rovnou připlatit za PID, elemlýnek za 5 tis. a samozřejmostí je zrnková čerstvá káva (spokojeně jsme si vozili Lavazzu Rosso z Itálie), kovový tamper..a už mi z toho jde hlava kolem.

Se třemi dračicemi nemám čas štelovat mlýnek pokaždé jinak, s vysokou vlhkostí vzduchu v zimním období mě přechází chuť na cappuccino, ač ho miluji, plíseň na zdi nesnáším.. a tak se dostávám do bodu, kdy si fakt už nevím rady a zdá se mi, že jsem zas na začátku.

Tak proto mě napadlo vyzkoušet si někde, za co je dobré si připlatit, co se nedá "ošulit" a co je spíš už pro fajnšmekry.

ZÁVĚREM OMLUVA ZA ELABORÁT, RÁDA BYCH TO ZKRÁTILA, ALE NEVÍM KDE A JAK, TAK PŘIJÍMÁM NÁPADY, RÁDA TO ZEDITUJI A ZKRÁTÍM, POKUD TO PŮJDE. PŘÍPADNĚ TO ROVNOU SMAŽTE :)
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od hunt01 »

Když takový kávový workshop zaplatíte, klidně vám ho udělám, pokud ne, kupte si rancilio silviu a mlýnek a dal to neřešte, je tu mraky informací, které jsou detailnosti možná i na škodu a laikům motaji hlavu. Lejte do toho měkkou vodu a s občasným servisem vám 20let vydrží
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od papun »

Ona to myslela spíš asi jako takový kávový sraz. Ale obávám se, že nebude zájem sebou tahat kávovary a všechno a nvíc taková nevýhoda je v tom, že si každý dá dvě kávy a je dokoštované.

Spíš bych ti doporučil zkusit najít někoho zkušeného z okolí, kdo by tě nasměřoval.

A pokud není dost peněz, tak bych koupil nějaký bazarový mlýnek a filtr. A hlavně to ale chce kvalitní kávu.
Uživatelský avatar
vladacr
Příspěvky: 49
Registrován: ned 24. lis 2013 18:07:55
bydliště: České Budějovice
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Fiorenzato F5d

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od vladacr »

Jestli je to tak, jak popisujete, je na odpis pouze miska, ta přetlaková stejně stála za prd. Arietka nám odešla asi před 2 týdny, vyhořel solenoid a možná něco dalšího - nenahřívá vodu. Sice tu mám ještě jednu prakticky novou na náhradní díly, ale už mě nebaví udržovat ji při životě. Za deset let si užila své, naučila se, stejně jako já dělat velmi dobrou kávu, integrovaný mlýnek mele vcelku slušně. Nicméně, zbyla mi po ní double miska i s pérkem, takže pokud chcete, rád vám ji pošlu, nebo si objednejte novou na haspru a Ariete může dále vesele sloužit.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od j.bill »

Pokud jste z Prahy, tak si na workshop zajděte ke klukům z Bunacafe na Rudné. Vyjde Vás to asi nejlevněji. To co popisujete, jsou klasické starosti nováčka, časem na ně najdete odpovědi...A pokud vám chutná Cappuccino z Lavazzy Rosso z Itálie, tak si jej z ní v klidu dělejte. Proti gustu...
Jen jsem nepochopil, jak souvisí plíseň na zdi s Cappuccinem?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od puschpull »

Také pochybuji, že by na sraz někdo tahal kávovary a mlýnky. Tyto stroje jsou často hoodně těžké. :-)
Domluvit si návštěvu u někoho zkušeného a ochotného - to je asi nejlepší. To Bunacafé je dobrý nápad.
Uživatelský avatar
Zuzalei
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. lis 2017 13:50:45
bydliště: Praha
kávovar: Ariete Retro
mlýnek: Porlex Mini

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od Zuzalei »

Zdravím vás a moc děkuji za všechny odpovědi.

Uznávám, že to byl impulzivní nápad, kdyby něco takového bylo, tak dám třeba 500 za vyzkoušení raději než za hodiny čtení u pc, už jsem se tu zacyklila a některé pasáže četla několikrát :) Samozřejmě, že jsem detaily (váhu strojů, pronájem prostor, atd.) neřešila, nemějte mi to za zlé.
Nejsou peníze ani na realizaci workshopu ani na RS s mlýnkem, proto jsem došla k tomu nejlevnějšímu Lelitu, prý by měl také vydržet..

Ještě tu mám jedno omezení, kombinace 3 spotřebičů v akci myčka, rychlovarka a trouba vyhazuje jistič, takže když k tomu ještě přidám kávovar, tak budu víc venku u skříně než v kuchyni..což by vyřešil manuální ROK Espresso Maker - mám za to, že učit se budu muset stejně, ať už s elektrickým nebo manuálním..

Cappuccino vs. plíseň.. no - na capp.potřebuji ideálně páru (máme pěnič manuální, ale kvalita je nesrovnatelná - to je spíš na l.macchiato , kde nevadí, ba snad je i žádoucí rozvrstvení mléko-pěnová čepice, ale krémová pěna jako z parní trysky to prostě není), kávovar páru vytvoří, já udělám pěnu a pak zbytek páry vypustím, nenechávám natlakováno, to je špatně?
Včera jsem ale viděla Bialetti nástavec s parní tryskou na klasický vařič, což by bylo řešení..

Děkuji za tip s Bunacafé, tam se výhledově vypravím a ještě víc děkuji za nabídku Ariete páky, píšu sz.
Hezký den všem!
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od j.bill »

Ne, páru není třeba vypouštět do prostoru. Uděláte espresso, napěníte mléko, zavřete ventil trysky, trysku očistíte, do odkapávací misky nebo hadříku krátce profouknete a vypnete kávovar. Jak se postupně ochlazuje, tlak se ztratí. Pak nesmíte zapomenout při dalším zapnutí hned na začátku pustit vodu přes parní trysku (nebo sprchu), aby se doplnila hladina a ohřívací těleso nebylo na suchu (pokud tam tedy není termoblok). (Ariete jsem tedy nikdy neměl, ale myslím, že má hliníkový bojlerek)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Zuzalei
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. lis 2017 13:50:45
bydliště: Praha
kávovar: Ariete Retro
mlýnek: Porlex Mini

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od Zuzalei »

Jé, děkuji za navedení na správnou cestu. Hloubala jsem nad tím, jak jsem z ní sešla - já dělala dřív mléčnou pěnu, pak teprve kávu a nějak jsem zkrátka měla za to, že musím vypustit tu páru před přípravou espressa...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Kávový workshop?

Příspěvek od j.bill »

Tím jste si jen zbytečně komplikovala život. Většinou se dělá první espresso a pak pěna, zvláště u jednobojleru.... :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“