Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od RedAce »

Vím, že na moji otázku není jednoznačná odpověď, ale přesto bych poprosil o nějaké rady a tipy. V září jsem pořídil Gaggii Classic a k ní Porlex Mini. Jsem s ním velmi spokojen, mele dobře, ale od začátku byl pořizován, jako dočasné řešení s tím, že časem ho nahradí kvalitní el. mlýnek a Porlex zůstane jako záloha a na cesty. Pomalu se blíží Vánoce, tak pokukuji po nějakém mlýnku a v podstatě se mi výběr zúžil na 3 mlýnky.
Iberital Challenge - výhodou je bezesporu cena (3100,-Kč), jako nevýhodu beru kónické kameny
Gaggia MDF - ověřená kvalita, ploché kameny, ale vyšší cena, vzhledově se mi moc nelíbí (to není tak podstatné) a hlavně doser - prostě se mi to pro domácí užití (v průměru 30g-40g kávy denně) zdá jako nešťastné řešení. Navíc celková koncepce doseru (plastová klička, nemožnost nastavení dávky) mi přijde nedomyšlená.
Ascaso I-Steel I - takový černý kůň výběru. Ploché kameny, kovové obložení, bez doseru, stepless, vesměs dobré hodnocení, cena příznivá.

Všechna vlákna mám přečtená, takže bych spíš ocenil nějaké nové informace, zkušenosti, nebo třeba vyvrácení mého přesvědčení, že kónické kameny Iberitalu melou hůře nebo že doser MDFka je nešikový pro doma...

Díky
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od dape »

... no já po cca 10-ti měsících používání mlýnku Ascaso steel-i1 BEZ časovače bych opět vybral to stejné a neměnil bych. Jako obrovskou výhodu považuji ten Stepless a přijde mi to tak fantastické, jednoduché a toptálně super. Žádné skákání po nějakých steps, namelu přesně jak chci. A to mi vyhovuje. Navíc je celý z broušené nerezi stejně jako kávovar a tak je jako celek. Kdybych měl ještě více peněz, třeba bych pokukoval po Mahlkonig Variu Home a nebo po něčem ještě jiným, toto jsem neřešil, ascaso za ty peníze je fakt super. Hlavně!!! VERZI I-1, NE i-2!
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od papun »

Zhruba jak píše dape... Měl jsem doma i MDF a předělal jsem si dávkovač tak aby tam nic nezůstávalo - ve vlákně o MDF o tom píšu víc, ale přesto Ascaso má navrch v tom, že se to nemůsí řešit. Jemné nastavení beru taky jako velkou výhodu. A pokud máš finance a chuť jít do Ascaso, tak to udělej. Nebudeš litovat a možná ti vydrží do konce života. A jako velké plus je to, že kdyby se sním něco stalo, tak v hraspu to s tebou budou velmi ochotně řešit - takže dostupnost případného servisu je velmi dobrá - to může též hrát roli.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od RedAce »

Finanční rozdíl mezi Ascasem a MDF mi nepřijde nijak výrazný. MDF normálně stojí tak 4500,- a Ascaso teď někdo psal, že z CoffeeSource vyjde na 4900,-. Pokud je Ascaso lepší, tak jsou ty 400,- nepodstatné.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od RedAce »

Nebreu to jako dogma. Přijde mi to podobné jako termoblok vs boiler. Samozřejmě jsou některé kávovary s termoblokem lepší než některé kávovary s boilerem. Ale obecně v podobné cenové hladině bude mít boiler navrch. Stejně tak se najdou kónické mlýnky, které melou líp než ploché. Ale v cenové hladině kolem pěti tisíc budou mít ty ploché zase navrch. Ale říkám, že tak to beru já a pokud mě z něj někdo vyvede, budu jen rád :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od dape »

nevím, co je na tom pravdy, ale slyšel jsem, že u konickych kamenu se může přitahovat, aniž by se musely kameny točit, kdežto u plochých se to moc nedoporučuje.
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Rety »

Zdravím milovníky kávy. Začal jsem vybírat kávovar a narazil jsem na tohle forum a moc děkuji názory co tady jsou. Podle fora už jsem se rozhodl pro Gaggii Classic a teďka vybírám mlýnek, ale an ten už není moc velký rozpočet. Četl jsem že mlýnek je důležitější než kávovar, ale bohužel si nemůžu dovolit více jak 2000kč za mlýnek. Je v této cenové hranici něco použitelného? Jo a chtěl bych elektrický. Kávovar bude dělat tak 4-10 káv denně, takže nebude přetěžovaný. Taky zkouším bazarový a našel jsem http://elektro.bazos.cz/inzerat/2868869 ... a-kavu.php kdy se jedná o profi mlýnek za desetinovou cenu (doufám že není tak dobrý aby mi ho někdo vyfouknul :)). Myslíte že je to dobrý nápad? Nebude cena nových dílů větší než základní nový mlýnek?
Pokud píšu do nevhodného topicu, tak se omlouváma prosím o přesunutí

Děkuji
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od czhawk »

Tak nevím, myslím, že samotná konstrukce mlýnku není tolik podstatná, pokud je výrobce dobrý - tedy umí, asi bude jedno či ploché nebo konické kameny. Důležitější pro samotné mletí, je to, zda jsou kameny nabroušené (tedy ostré), přesné a v konstrukci přesně a pevně osazené. Jen nerozumím tomu, ("kolu") "Navíc jsou konické kameny mírně samostředící" - jako že jsou volnější a dělaj si co chtěj v rámci prostoru a podmínek?
Tak tomu opravdu nerozumím ... :(
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od papun »

Rety: Zdarec, kávovar si vybral dobře (nezapomeň dokoupit nepřetlakové misky) a co se týče mlýnku, tka je pravda, že to chce pořádný mlýnek. Já jsem si prošel svou cestu a potvrzuji tento fakt. Bazarové mlýnky nejsou špatná volba, ale je třeba najít prodejce který tomu rozumím a dá jakousi garanci, že je opravdu v použitelném stavu. Obvzlášť v tvém případě to je složitější, že budeš zpočátku hodně laborovat, zkoušet a taky se ti hned nebude dařit a jelikož nemáš zkušenosti, tak nepoznáš, že je třeba chyba v tom mlýnku. On mlýnek je defakto jednoduchá konstrukce, ale je důležité, ayb měl v pořádku uložení kamenů. V případě, že jsou kameny tupé tak se dají nechat nabrousit a jede se dál. Ten na který odkazuješ má navíc ještě dávkovač což je pro někoho výhoda a pro někoho naopak. V dávkovači zůstává káva, která pak zvětrává. Dávkovače jsou vhodné přewdevším do kaváren kde se na mlýnku udělá mnoho káv. To je jen tak velmi obecně, když tak se ptej nebo hledej zde na fóru. Je zde mnoho informací.
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Rety »

Ano, s těma miskama počítám zrovna. Vím že ten mlýnek je poněkud přehnaný na moje nároky, ale za ty peníze ujde. Prý byl v provozu 1 rok v cukrárně. Zítra se uvidí jesli mi ho prodají protože má dojet někdo kdo chce 2 nebo 3. Ten dávkovač tam je poněkud navíc pro můj případ. Leda namlet vždy jen určité množství. Horší to bude s tím poznáváním v jakém je stavu a potom určování kde dělám chyby při přípravě. Když neklapne tenhle tak vezmu použitý Catler CM80. Jo, raději bych MDF ale musí mi zůstat i nějaké peníze abych měl vůbec co v tom kávovaru udělat :)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od papun »

No zrovna ten Catler je špatná volba. To raději prohledávej bazary a věř mi, že na mlýnku neušetříš. Teď koupíš nějaký šunt a pak toho budeš litovat, prodávat ho a ztrácet peníze.
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od traktorista »

mno ja uz nejaky ten mesiac pouzivam ku GC mlyncek iberital challenge a musim uznat ze dosahujem stabilne vysledky, je lacnejsi ako MDF (aspon bol ked som ja kupoval) takze skus sa potom pozriet... urcite lepsie ako catler
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Rety »

Vůbec jste mě nepotěšili. MDF stojí 4300 u nás a Iberital 5k. To fakt neukecám. Jdu zkoušet různé aukce a podobné. Třeba se poštěstí a budu mít nakonec ten profi :)
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Icewind »

Čo tak kúpiť raz a navždy poriadny mlynček?
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
Uživatelský avatar
Rety
Příspěvky: 20
Registrován: stř 23. říj 2013 12:03:31
bydliště: UH. Hradiště CZ
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Rety »

Protože si pořádný mlýnek nemůžu dovolit. Sorry, ale to jsou rady jak prase. Chci si začít dělat dobré kafe, do teďka sem si dělal rozpustné nebo sem si jezdil k rodičům kteří mají docela slušný automat od DeLonghi. Začíná se mi i líbit ten postup přípravy kávy.
Prostě ste tady sdělili že pokud není mlýnek zaméně než 5k tak je vlastně nepoužitelný.
Pokud mi nevyjde ten nákup té K6, tak se budu rozhodovat mezi použitým Graef CM80, Concept 5120, Severin 3873 a možná ještě něco najdu
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Redmann »

A čo tak ručný? Ja používam Porlex a v pohode.

BTW, odporučili ti aj Molino Chalenge, ktorý je za 3k.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Rodom »

Rety - mám dva mlýnky, oba z druhé ruky. Jeden kavárenský profi po repasi, za 3000 Kč, ten mě asi přežije :) Druhý z Aukra za necelé 2.000 Kč, taky odvádí svou práci :) Takže co jsem četl rady jiných, kteří vám radí jít při nízkém rozpočtu do použitých, ale ověřených a servisovatelných značek, nejsou to rady "jako prase", ale rady dobře míněné a hlavně v praxi fungující...
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od czhawk »

"kolu" vidím, že si vystačíš s frází ... chybí, ale vysvětlení v čem je přínos té "tendence vystředění". Takže si odpovím sám. V ničem. Vůle znamená nerovnoměrné mletí .... tedy na prd. Neboli srovnatelné s ručním mlýnkem. Ruční mlýnek tedy asi stačí do začátku ... vidím ho opravdu jen jako nouzovku.

Cesta za dobrou kávou je tedy celkem jednoznačná a přímočará:
1) kvalitní čerstvě pražená káva - jasné první místo, nepočítaje prvotní impulz - tedy samotnou chuť na kávu ...
2) slušný mlýnek - zde se to asi nedá nijak okecat, pokud člověk není ochoten mrknout po nějakém použitém - již zde alternativa padla
3) něco - (kávovar, rychlovarná konvice, sporák) co mi dá horkou vodu a tím se v kombiaci se získanou namletou čerstvě praženou kávou dopracuji k samotnému nápoji.

Pokud někdo hledá cestu, jak jinak obejít tento postup a ušetřit, pak asi je jen několik málo alternativ spadajících do kategorie "davajka"
(kuřácký výraz). Tedy nalézt si známého co to již má a chodit k němu na pokec a kávu. Restauraci či kavárnu nepočítám, neb k tomu je nutné vlastnit finanční obnos.
:ucta:
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od RedAce »

Čerstvá káva, dobrý mlýnek a rychlovarná konvice ti přijde jako dostatečný základ pro dobrou kávu? Mě to přijde jako dostatečný základ pro zprznění dobře namleté kvalitní kávy... Říká se tomu taky někdy "turek".
Uživatelský avatar
Icewind
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: ned 23. čer 2013 17:49:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek pro začátek - omezený rozpočet

Příspěvek od Icewind »

:!: Chyba. Nie iba espresso je dobrá káva. Pri kvalitnej a čerstvej surovine je každá káva dobrá aj ten "Turek" i keď na kvalitu mletia nie sú kladené tak vysoké nároky ako pri príprave espressa.

Čo taký "Cupping" :?:
Machine: ISOMAC TEA II - RANCILIO SILVIA - ARIETE 1385
Grinder: MAZZER SJ M + MAZZER SJ A - GAGGIA MDF
Roaster: GENE CAFE
Alternative: FRENCHPRESS, MOKA EXPRESS, VAC-POT
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“